ПРОЈЕКАТ УЧЕНИКА ТЕХНИЧКЕ ШКОЛЕ ПИРОТ

Ученици Техничке школе Пирот, на конференцији студентских пројеката на Електронском факултету у Нишу, у конкуренцији студената свих техничких факултета, презентовали свој ауторски рад: уређај “Smart Gate”.
Уређај “Смарт Гате” је настао из потребе наше школе да обезбеди ограничен приступ неким просторијама или раaдионицама. Да би се план и програм свих смерова у школи одвијао како треба, школа поседује велику селекцију машина, алата, рачунара и наставног материјала за стручне предмете. Када су у питању радионице у којима се налазе озбиљне, па чак и опасне, машине, брава која се закључава обичним кључем није довољно безбедна. Из овакве проблематике потиче идеја да се направи паметна брава. Она ће омогућити контролисани приступ датим учионицама и радионицама, као и вођење евиденције ко све приступа одређеној просторији. Даља имплементација може да буде у виду вођења евиденције о доласку ученика и наставника у школу. На тај начин повећавамо безбедност у школи и ефикасност рада наставника. Може се имплементирати модуо који ће родитеље обавештавати о доласку њихове деце у школу путем СМС-а. Главна компонента овог уређаја је РФ скенер којим се очитава код са картице, тако што очитава фреквенције од 13, 56 МХз које та картица емитује. Одређена картица одговара једном, и само једом кориснику у бази података. Тако, када РФ скенер очита картицу и провери у бази података, тачно зна коме припада дата картица. Софтверски део уређаја је изведен у облику веб апликације. То је графички интерфејс који приказује кориснику да ли му је омогућен приступ или не. С обзиром да је у питању веб апликација, могуће поставити било који уређај који има приступ мрежи као дисплеј. Приступ овој веб апликацији омогућава се постављањем различитих администраторских привилегија, у зависности од потреба.